Kudret Narı ve İçeriği Nedir ? Nerede Yetişir ? Nasıl Kullanılır Tüketilir ? Zeytinyağlı mı Ballı mı ?

1-Kudret Narı Nedir?

 

  Biraz tanıtım yapalım önce size. Anavatanı aslında Hindistan. Ama mükemmel iyileştirici yönleri duyuldukça her ülke, topraklarında onu beslemek için âdeta can atıyor. Ülkemiz de dahil. Bulmakta hiç sıkıntı çekmiyorsunuz o yüzden. Yazıyı okuduktan sonra eminiz “Hemen almalıyım.” diyeceksiniz.

Kudret narı (Momordica charantia), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen gıda ve ilaç olarak kullanılan bitki türüdür , ülkemizde “papara” veya “acayip elma” şeklinde de anılıyor.

2-Nerede Yetişir?

 

  Asya ve Afrika’nın pek çok bölgesinde, Karayip Adalarında, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da doğal olarak yetişir. Uzak Doğu ve Güney Amerika'da ise özellikle yetiştirilmektedir.

Ülkemizde de Antalya , Bursa Yalova gibi bazı şehirlerde yetiştirilen kudret narı, tropikal bir bitkidir. Yazın meyveleri taze olarak tüketilen kudret narının kabuğu ve tohumları kullanılarak kudret narı macunu ve kudret narı yağı da yapılır. Kudret narı, içeriğinde bolca vitamin, mineral, lif ve faydalı element bulundurur.


3-Görüntüsü nasıldır?

  Sarmaşık formunda olup, yaz aylarında çiçek açar. Yelpaze şeklinde, loplu, kenarları dişli yapraklara sahiptir. Erkek veya dişi çiçekleri ayrı saplarda bulunur. Çiçekleri sarı renklidir.

  Bütün kısımları ve öz suyu çok acı olan meyve hamken yeşil, olgunlaşınca turuncu-kırmızı renkte, 10–20 cm uzunluğunda, geniş bir mekik sekline gelir. Girintili çıkıntılı ve pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Olgunlaşınca, kabuğu geriye büküldüğünde çok sayıda, kırmızı, kahverengi veya beyaz renkli çekirdekleri ortaya çıkar. Tohumları (çekirdekleri) 7-10mm boyunda, yassı ve pütürlüdür.

4-İçerdiği maddeler nedir?

  Başta A Vitamini olmak üzere, B1, B2, ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor, bakır ve potasyum bakımından zengin olan kudret narı binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan en şifalı bitkilerden biridir.

5-Kudret narı besin değerleri nedir?
  100 gram kudret narı genel olarak;
  • 30 kalori,
  • 29 gram karbonhidrat,
  • 3 gram protein,
  • 69 gram yağ,
  • 87 miligram A vitamini,
  • 88 miligram C vitamini içeriyor.

6-Kudretnarı nasıl kullanılır?a-Taze olgun olarak tüketmek
  Kudret narını taze meyve olarak tüketmek için bir çatal yardımıyla püre haline gelinceye kadar ezmek gerekiyor. Ardından 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyip karıştırılır. Kudret narının olumlu etkisini tam olarak alabilmek için sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek doğru olur. Ancak gün içinde de tüketilebilir.

b- Zeytinyağlı olarak tüketmek;
  Zeytinyağlı kudret narı macunu hazırlamak için 1 tane olgunlaşmış sarı ya da turuncu kudret narının çekirdeklerini çıkarın ve çok küçük parçalar halinde doğrayın ve cam bir kavanoza koyun. İçine 1 su bardağı saf zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağı kapalı bir şekilde en az kırk gün bekletin, bekledikçe değerlenir faydası artar. Hazırladığınız karışımı sade olarak ya da içine bal katarak da tüketebilir, kullanabilirsiniz.

c-Ballı macun tüketimi:
  Mevsiminde kurutulan Kudret narı, değirmende öğütülür toz haline getirilir, bal eklenir, macun halini alana kadar karıştırılır, sonrası da tüketilir, beklemesine gerek yoktur.

7-Günlük tüketim miktarı nedir?
  Sabah akşam olmak üzere aç karna günde iki tatlı kaşığı kullanım öneriyoruz . Düzenli 40 gün kullanmakta fayda vardır ihtiyaç dahilinde üç ay kadar kullanılabilir üç aydan sonra on gün kadar ara verip gerekli görülürse tekrar başlanır
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.